Αν δεν μάθουμε να αλλάζουμε τον τρόπο που σκεφτόμαστε, δεν θα μπορέσουμε να λύνουμε τα προβλήματα που δημιουργούμε, εξαιτίας του τρόπου που σκεφτόμαστε

1η Μαθητική Πεζοπορία “Η Φύση ως Τέχνη Ζωής”
Στις 30 Μαρτίου, η ομάδα πεζοπορίας του σχολείου μας συμμετείχε στη μαθητική εκδρομή πεζοπορίας, που διοργάνωσε ο Πεζοπορικός Όμιλος Ηρακλείου στο Φόδελε. Ξεκινήσαμε τη διαδρομή από ένα γραφικό χωριό, κάναμε μια στάση σε ένα πάρκο, και στη συνέχεια ακολουθήσαμε έναν αγροτικό δρόμο. Διασχίσαμε πορτοκαλεώνες και φτάσαμε δίπλα στο ποτάμι, όπου περπατήσαμε κοντά στην κοίτη απολαμβάνοντας τον ήχο του νερού.
Ανεβήκαμε στην εκκλησία της Θεοτόκου του 11ου αιώνα, όπου κάναμε μια στάση για να ξεναγηθούμε. Κατηφορίσαμε μέσα από ένα μονοπάτι και φτάσαμε σε έναν άλλο πορτοκαλεώνα, όπου οικοδεσπότης μας μας πρόσφερε μανταρίνια και μας επέτρεψε να δοκιμάσουμε κουμ κουάτ από τα δέντρα. Στο τέλος της εκδρομής, οι μαθητές μοιράστηκαν τις εμπειρίες τους για τις εικόνες, τις μυρωδιές, τις γεύσεις και τα συναισθήματα που τους προκάλεσε η εκδρομή!
Ο Πεζοπορικός Όμιλος επισημαίνει ότι στο φετινό πρόγραμμα τονίζεται η ανάγκη για μία αισθητηριακή και συναισθηματική προσέγγιση της φύσης. Ο στόχος είναι να δημιουργηθούν μαθησιακά περιβάλλοντα όπου τα παιδιά θα βιώνουν τη φύση με όλες τους τις αισθήσεις και θα αυτο-ανακαλύπτονται, εστιάζοντας στα συναισθήματα και στη σημασία που έχει για την ανάπτυξή τους. Η φύση είναι γεμάτη χρώματα, αρώματα, γεύσεις και ήχους, και τα παιδιά θα τα ανακαλύψουν με τις αισθήσεις τους, εκφράζοντας τα συναισθήματά τους μέσα από παιδαγωγικές προσεγγίσεις όπως το Artful Thinking και το Visible Thinking.
Επιστημονική και παιδαγωγική ευθύνη προγράμματος: Ελένη Πουλλά.

elEL