ΔΡΑΣΕΙΣ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤO ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟ

Σχολικό έτος: 2009-2010

Με στόχο την ευαισθητοποίηση των μαθητών, την πρόληψη και την αντιμετώπιση των φαινομένων της σχολικής βίας και εκφοβισμού, Την Πανελλήνια Ημέρα κατά Του Σχολικού εκφοβισμού, 6/3/2020, αφιερώθηκαν οι τελευταίες ώρες της ημέρας για δημιουργικές δράσεις. Οι μαθητές στα τμήματα τους και υπό την καθοδήγηση των καθηγητών τους παρακολούθησαν σχετικά video, συζήτησαν για τα παιδιά που εκφοβίζονται, για τα παιδιά που εκφοβίζουν, καθώς και για τα παιδιά που παρατηρούν ως θεατές το φαινόμενο.

Πολλοί μαθητές φιλοτέχνησαν  το λεξικό που έχει επιμεληθεί η ομάδα Erasmus BE ALLIES NOT BULLIES. Το λεξικό αυτό εμπεριέχει 100 λέξεις και έννοιες σχετικέs με το φαινόμενο του Bullying στις γλώσσες των χωρών που συμμετέχουν στο συγκεκριμένο ευρωπαϊκό πρόγραμμα. Οι λέξεις και η σημασιολογία τους είναι στα Αγγλικά, ενώ μεταφράστηκαν στα: Δανέζικα-Πορτογαλικά-Ιταλικά -Σλοβάκικα-Ελληνικά  –Τούρκικα. Οι οχτώ καλύτερες ζωγραφιές των μαθητών βραβεύτηκαν από ειδική επιτροπή και  θα συμπεριληφθούν για να εικονογραφηθεί το λεξικό.

27/03/2020   ΚΑΜΠΙΤΑΚΗ ΑΡΓΥΡΩ